Príprava výstavy

Fotografujete a máte pocit, že vaše fotky sú príliš dobré, aby ležali doma? Neschovávajte ich, vystavte ich v galériach. Skúste dať svojej tvorbe ďalší rozmer. Zorganizovať vlastnú výstavu nie je také ťažké, ako by ste predpokladali. Kto chce verejne vystavovať svoje snímky na úrovni, musí si hlavne vedieť vybrať:

  • správny materiál na tlač
  • toho, kto ich vytlačí (je dobre mať skúsenosti s firmou, ktorá to bude tlačiť, mala by mať kalibrované stroje)
  • spôsob adjustácie
  • rámovanie
  • priestory
  • kurátora
  • a niekoho, kto vie, ako to chodí

Prečo vystavovať

Je dôležité si povedať „prečo vystavovať“, prečo ukazovať svoje fotky verejnosti. Minimálne pre svoj ďalší tvorivý posun. Treba to skúsiť aspoň raz. Od toho momentu za začnete pozerať na svoju tvorbu, aj tvorbu ostatných, úplne inými očami. Budete mať nové, asi aj prísnejšie kritéria.

Výstava prináša ďalší druh spätnej väzby, ale pozor „s výstavou idete s kožou na trh“. Pripraviť fotky na výstavu nie je to isté, ako pre WEB. To si treba uvedomiť. V praxi sa stretávame s javom, že mnoho fotografov nemá základné znalosti prípravy fotografii do tlače.

Najlepšie je prísť sa poradiť hneď na úplnom začiatku.

Výber fotografii

Je dobré zvoliť si tému. Pomôže to usporiadať si portfolio a vybrať tie najlepšie fotografie na danú tému. Samotný výber, ako témy, tak aj fotografii je pomerne ťažký. Najmä pre začiatočníkov. Mali by sme mať dosť času na prípravu výstavy, nerobiť nič na poslednú chvíľu. Fotografie by bolo dobré vyberať „na viac kôl“, minimálne v dvoch kolách. V prvom kole urobíme „širší“ výber, tzv základnú selekciu (preč s technicky nezvládnutými fotkami a fotkami mimo tému). Necháme si zopár dni (viac ako 3 dni) pauzu a pustíme sa do „užšieho“ výberu. Zameriavame sa už na výber fotografii na zvolenú tému. Ak nebudeme spokojní, opakujeme postup druhého kola až do úplnej spokojnosti.

Ten časový odstup je dôležitý. Tie isté fotky budete, s odstupom času, vidieť úplne inak. Môže sa veľmi ľahko stať, že fotky, ktoré hneď po „cvaknutí“ vidíte ako výstavný kus, s odstupom času ani nezaradíte na výstavu. Naopak fotky odsúdené na „výmaz“ zaradíte a budú mať úspech.

Samotnú úpravu fotografii robíme až po finálnom výbere. Ľahko sa môže stať, že venujete retuši a úpravam niekoľko hodín a fotky nakoniec nepôjdu na výstavu.